Stativy pro pozorovací dalekohledy mají stejnou funkci jako fotografické stativy. Nároky na ně jsou ovšem vyšší a to hned ve dvou ohledech. Je od nich požadována vyšší stabilita a tuhost a – pro astronomická pozorování – vyšší stavitelná výška kvůli snazšímu pozorování v okolí zenitu.
Pozorovací dalekohled na rozdíl od běžného fotografického přístroje je většinou těžší a zejména konstrukčně delší. Hmotnost je rozložena ke koncům přístroje – objektiv vpředu a hranolový převracecí systém a okulár vzadu. To způsobuje při jakémkoliv pohybu, ať již chtěném (zaostřování, míření) či nechtěném (poryvy větru, záchvěvy podlahy, …) kmitání a obraz je tak roztřesený. Z toho důvodu je třeba aby tuhost stativu byla vyšší, než požadujeme u fotografického přístroje. Jedním z parametrů stativů a hlav bývá doporučené zatížení, udávané v kilogramech. Praxe ukazuje, že s ohledem na výše uvedené je pro potřeby nerušeného pozorování dalekohledem volit stativy a jejich hlavy s nosností dvojnásobnou, než je hmotnost dalekohledu.
Stativy sestávají z hlavy a vlastního stativu - trojnožky. Hlava stativu je podobně jako u fotografických stativů dvojsměrná nebo třísměrná. Pro použití se spektivy postačuje hlava dvojsměrná. Pokud je hlava vybavena upínací destičkou, platí, že čím větší destička resp. styčná plocha s úchytem dalekohledu, tím se zvyšuje tuhost celé soustavy.
Trojnožky jsou většinou výškově stavitelné, výhodou je středová rozpěra, zvyšující tuhost stativu. Výškově stavitelné stojny ocení pozorovatel i na svažitém terénu. V zájmu vyšší stability je dobré vybírat stativy s kovovým kloubem - uchycením stojen ke středové desce.
Připevnění dalekohledu k hlavě stativu je zajištěno šroubem, který je standardní, tedy využívají jej všichni výrobci dalekohledů, fotoaparátů a fotopříslušenství. Jde o whitworthův závit o průměru ¼” stoupání 20 závitů na 1”.
Dalším parametrem pro rozhodování může být hmotnost stativu, zejména pro ty, kteří vyrážejí pěšky do přírody. V tom případě půjde, vzhledem k výše uvedenému, o kompromis mezi hmotností a stabilitou nebo lze zvolit stativy z lehkých materiálů, např. karbonu. Ultralehkým řešením se spoustou „ale” a nevyhovujícím trvalejším pozorování může být i tzv. monopod, tedy skládací jednonohá podpěra. Ty se vyrábějí buď vysloveně za tímto účelem nebo u některých trekových holí je pod rukojetí ukryt fotografický šroub.
oddělení optiky a astrotechniky v době 10-12 a 13-17
602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Pro kompletní sortiment astrotechniky, nabízený společností SUPRA Praha, s.r.o. prosím použijte tento odkaz: